Sobota, 21. února 2015

Nezávisle závislí (2.)

Sladký kouř

(Komentáře a názory na dlouhodobé užívání konopí..)

Sweet_smoke02

Opět se vracím na samý začátek – nejčastějším a největším nebezpečím konopí je způsob aplikace, tedy kouření, ten nejhorší a nejvíce devastující způsob užívání (nejen) konopí. Jakékoliv kouření je karcinogenní, obtěžuje okolí, snižuje množství kyslíku v těle apod. Dráždivé plyny vznikající při spalování způsobují kuřácký kašel a chronickou bronchiolitidu (zánět průdušinek), bronchitidu (zánět průdušek) až plicní emfyzém (rozedmu plic = úbytek funkční tkáně za vzniku dutin). Některé složky kouře tlumí pohyb řasinkového epitelu. To vede k hromadění hlenu v plicích a napomáhá zánětu. Vdechovaný horký vzduch může způsobit trvalý zánět sliznice respiračního traktu. To představuje riziko karcinomu. Oslabuje také imunitní systém. Riziko plicních onemocnění včetně tuberkulózy je vyšší. Podle některých údajů je pravděpodobnost onemocnění rakovinou 5 až 10krát vyšší než u běžných kuřáků. Zdraví vede kuřáky marihuany k pořizování tzv. vaporizérů – odpařovačů THC.

Petra (28): „Jointy kouřím denně. Když je možnost, tak od rána, ale když je pracovní den, tak až po práci, třeba večer. Striktně rozlišuji čas, kdy můžu, a kdy ne! Můj přístup nebyl nikdy zevlácký, ale rituální, kultovní, a šlo i o společenské začlenění. Od začátku jsem měla kolem sebe dobré lidi, co mě vedli, abych to nebrala jenom jako kratochvíli konzumu. Říkali mi: ‚Můžeš hulit, ale pak se nevymlouvej na to, že jsi zhulená a že se ti nic nechce. To radši nehul!’ Já nekouřím cíga, a moc nepiju, občas vínko, ale kouřím trávu, protože mi to chutná.“

Tabákový kouř způsobuje podráždění v dýchacích cestách, což usnadňuje udržení izotopů v těle. Marihuana naopak snižuje podráždění a neobsahuje tyto izotopy. Je možné, že z tohoto hlediska je kouření marihuany bezpečnější než kouření tabáku. Marihuana ale obsahuje o polovinu více rakovinotvorných látek nežli tabák, se kterým se často míchá. Kouř z marihuany obsahuje více dehtu než kouř z tabáku. Dodnes se nepodařilo přesvědčivě spojit jedinou rakovinu plic s kouřením marihuany. Existuje řada studií, které zjišťují, že škodlivost kouře z marihuany je mnohem nižší než u kouře z tabáku. Kouř je ale jenom méně škodlivý, rozhodně ne zdravý! Poškození organismu může být menší, ale vždy tu je.

A úplně opačný názor, totálně jiný výzkum a jiný pohled na stejnou věc: kouření marihuany účinně potlačuje astma (ale neléčí). Díky uvolnění dýchacích cest může kouření konopí napomoci k jejich pročištění. Silní kuřáci tabáku se dožívají o sedm až deset let vyššího věku než ostatní kuřáci, pokud také kouří marihuanu.

minulý díl  –  pokračování > 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *