Pondělí, 13. dubna 2015

Z jiného soudku … kafe

Až čtyři kávy denně jsou podle lékaře pro zdravého jedince bezpečné

 

kafe01a

 

Tři až čtyři šálky kávy denně jsou pro zdravého dospělého člověka bezpečné. Obsahují 300 až 400 miligramů kofeinu, což odpovídá chystanému stanovisku Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA). Novinářům to dnes řekl gastroenterolog Peter Minárik. Obavy z nežádoucích účinků kofeinu jsou podle něj přehnané. Kdo pije kávu pravidelně, tlak mu nezvýší. Dopřát si ji mohou kardiaci, když to dovolí lékař. Vyhnout by se jí měli lidé s vředovou chorobou a pálením žáhy.

 

„Jednotlivé dávky kofeinu do 200 miligramů nevyvolávají obavy o bezpečnost dospělých. Je nepravděpodobné, že by mohly způsobovat zásadní změny krevního tlaku anebo průtoku krve myokardem. Také není žádný předpoklad, že by měnily stav hydratace či tělesnou teplotu,“ citoval z vědeckého stanoviska, které EFSA v lednu předložil k veřejné diskusi. Definitivní znění má být zveřejněno koncem dubna, zásadní změny se nepřepokládají, uvedl Minárik, který působí v bratislavském Onkologickém ústavu sv. Alžběty.

Celodenní dávky kofeinu podle EFSA mohou být až 400 miligramů, u těhotných žen poloviční. Kojící ženy mohou stejně jako ostatní dospělí přijmout v jednotlivé dávce do 200 miligramů kofeinu a v průběhu dne celkem až 400 miligramů. Pro děti od tří do deseti let a pro dospívající do 18 let považuje panel expertů EFSA za bezpečný denní příjem, stejně jako u dospělých, tři miligramy kofeinu na kilogram váhy.

Kofein je v kávě, kakau, čaji, kolových a energetických nápojích. V gramu mleté kávy je ho osm až 40 miligramů, ve stejném množství instantní kávy 25 až 54 gramů, proto jí člověk do denního limitu může vypít méně, upozornil Minárik. Běžný šálek kávy obsahuje 65 až 175 miligramů kofeinu, čaje 50 miligramů, horké čokolády od jednoho do 35 miligramů, čtvrt litru energetického nápoje 80 miligramů a stejné množství coly 25 až 32 gramů.

Češi oproti ostatní Evropě podle statistik zaostávají ve spotřebě kofeinu, v průměru na den přijmou 298 miligramů, Švédové 535 miligramů a Němci 562 miligramů. Dospívající Češi přijmou 131 miligramů kofeinu za den, Němci 240 miligramů a Švédové ale jen 54 miligramů.

Lidé pijí kávu a kofeinové nápoje pro povzbuzení i pro chuť. Kofein zvyšuje soustředění a zlepšuje vizuální a sluchovou bdělost, proto se doporučuje řidičům a sportovcům. Pomáhá proti bolestem hlavy a oddaluje spánek, což ale u citlivějších lidí může být problém, proto by večer už kávu pít neměli, shrnul Minárik.

image.388x550

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *