Sobota, 7. února 2015

Úsměvy slavných – Marie Huanová jako Marihuana

Marihuana nikdy nepatřila mezi hlavní postavy filmového průmyslu. V popředí zájmu filmových producentů, režisérů, ale i diváků byly zpravidla jiné drogy – kokain, láska, smrt, Chuck Norris nebo porno…

ReeferMadnessPoster

Je jen dobře, že se čas od času našli nadšenci, kteří šli proti proudu, nebáli se šáhnout obrazně Marihuaně pod sukně a z rukávu vytáhnout hlavní roli. Je nutné zdůraznit fakt, že i když nepatří Marie mezi často obsazované hvězdy, její kariéra trvá již přes 70 let! Konoptikum opožděně gratuluje k výročí a přeje do budoucna mnoho dalších kladných rolí.

Marihuana není Hugh Grant…

…a tak výčet jejích rolí není samozřejmě pouze pozitivní. Podle většiny pramenů začala Maruška svou kariéru ve stejnojmenném filmu z roku 1936 – Marihuana v režii Dwaina Espera. Ačkoliv se v té době oficiálně zostuzovaná Máňa Huanová zcela podvolila příkazům prodejného režiséra, můžeme první roli hodnotit jako nadějný vstup na filmovou scénu, srovnatelný s první rolí Drew Barrymore v kýčovitě pozitivním filmu E.T. – Mimozemšťan. Hned druhá role ovšem přinesla Marihuaně nesmrtelnost. Americký film Reefer Madness z roku 1938 se stal opravdovou legendou a populárním hitem jak zkouřené, tak militantně nezkouřené části společnosti. Propagandistický výtvor nevýznamného francouzského režiséra béčkových filmů Louise J. Gasniera je hodinu trvajícím příběhem s jednoduchou kriminální zápletkou, tragickým koncem a pro našince nesmyslným námětem. Produkt pokrytecké morálky je černobílý nejenom svým zpracováním, ale i poselstvím. Naše hrdinka je jednoznačně popisována jako bezmezné zlo, díky kterému lidé lžou, kradou a vraždí sebe nebo jiné. „Na place“ se samozřejmě objeví i špinavé peníze, které společně s Marihuanou kují pikle proti (falešné) morálce. Význam filmu je tak pro rozumného diváka velmi mlhavý a raději ho ponecháme na osobním uvážení…

Povedená dvojčata – Marie a Hempie

Éterická Maruška si v dalším období negativní roli, ať už hlavní nebo vedlejší, střihla ještě několikrát, ale bez valného úspěchu. Negativní role zpravidla byly koncipovány tak, že marihuana byla brána jako ztělesnění zla a špatnosti. Postupem času se ovšem začala Marjána objevovat v neutrálních, ba dokonce pozitivních rolích. V této souvislosti nesmíme zapomenout na výtečný propagační dokument Hemp for Victory, kde svých 5 minut slávy zažila zejména Mariina sestra Hempie, provdaná Technická. Američtí farmáři jsou v průběhu 2. světové války povzbuzováni v pěstování technického konopí. Dobrá věc se podařila, fašouni dostali na „prdel“ i díky pomoci nenápadně užitečné Hempie. 50. léta nepřináší na poli šoubyznysu nic nového a Marie Huanová nabírá dech na další dekádu, proslulá 60. léta!

MariCrist, Superstar…

Venkovská Mary se stala spolu s městským bratrancem LSD takřka průvodním jevem uvolněných a drogami nabitých (od slova nabíjet) 60. let. Vhodná doba pro to, aby Marihuana dokázala, že nehraje jen kýčovité role primitivních zabijáků. Objevuje se ve filmech jako Easy Rider, Maryjane nebo Head a její ztvárnění přestává být ryze negativní. Stále ale musíme zdůraznit fakt, že se jedná spíše o epizodní role a hlavní úlohy na ni teprve čekají. Nutno také dodat, že Marie se díky svým schopnostem seznamuje také s většinou kulturní smetánky tehdejší doby. Později je vytlačena nenáviděnými a zrychlenými nevlastními bratranci, známými pod uměleckými jmény Koks a Krek. Nicméně její široké kulturní konexe, neomezující se pouze na filmový šoubyznys, přetrvávají dodnes.

70. léta nebyla v USA sice tak nepříjemná jako u nás, ale přeci jen šlo o poněkud odlišnější dobu než freestylové šedesátky. Přesto však, a možná právě proto, vzniklo v tomto období bezpočet filmů více či méně spojených s nejrůznějšími typy drog, ať už pozitivně či negativně. Většinu rolí obsadilo LSD, ale spousta filmů by bez existence heroinu, kokainu, barbiturátů a amfetaminů vlastně postrádala smysl…

pokračování někdy příště

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *